More Sun collectors @ Templates.com!

Przydatne strony

  • NFOŚiGW
    Kredytobiorcami mogą być osoby fizyczne posiadające prawo do  budynku i wspólnoty mieszkaniowe,
    • z wyłączeniem odbiorców ciepła z miejskiej sieci cieplnej do podgrzewania ciepłej wody użytkowej lub zasilania centralnego ogrzewania.
  • banki- kredyt- dotacja
    Lista banków, które zawarły umowy o współpracy z NFOŚiGW.
  • dobór i symulacja możliwości
    Program kolektorek on-line służący do doboru instalacji solarnych..
  • kalkulator dotacji
    Kalkulator dotacji NFOŚiGW na zakup kolektorów słonecznych.

Literatura

ODNAWIALNE ŹRÓDŁA ENERGIIOdnawialne żródła energii
Od autora:


Brak na rynku wydawniczym opracowania popularno-naukowego z zakresu praktycznego wykorzystywania odnawialnych źródeł energii (OŹE), skłonił mnie do napisania tej książki. Jest ona skierowana do szerokiego grona odbiorców, służyć będzie jako podręcznik dla młodzieży szkół ponadgimnazjalnych, studentów, osób pragnących poszerzyć swą wiedzę z zakresu OŹE, przyszłych inwestorów zamierzających instalować urządzenia OŹE.      W sposób przystępny przedstawiłem budowę i zasadę działania urządzeń wykorzystujących OŹE.                    Główny nacisk położyłem na praktyczne wykorzystanie:

  1. - energii słonecznej w instalacjach solarnych;
  2. - energii geotermalnej którą wykorzystują pompy ciepła;
  3. - energii wiatru w małych elektrowniach wiatrowych;
  4. - energii wody w małych elektrowniach wodnych;
  5. - energii biomasy poprzez spalanie drewna w kominkach z płaszczem wodnym;
  6. - wytwarzaniu biodiesla.

W każdym rozdziale zamieściłem schematy wyżej wymienionych instalacji z danymi technicznymi urządzeń oraz ich cenę. Zaproponowałem również koncepcję masowego wykorzystania instalacji solarnych (kolektorów słonecznych) prezentując program „Milion słonecznych dachów dla Polski do roku 2013”.                                Przykłady zamieszczone w książce poparte zostały praktycznymi rozwiązaniami tych instalacji zamontowanymi  w laboratorium OŹE w Zespole Szkół Elektrycznych nr 1 w Krakowie które wykorzystywane są do zadań dydaktyczno-szkoleniowych szerokiego grona osób zainteresowanych tą tematyką. Laboratorium zbudowane zostało przez nauczycieli i uczniów z Polski i Niemiec. Książka ta i wyposażenie laboratorium spotkały się            z pozytywnym odbiorem miedzy innymi przez kadrę naukową, ministerstwo środowiska, przedstawicieli władz, samorządów, nauczycieli, młodzież, studentów, producentów i instalatorów, media (TV, radio, prasa). Mam nadzieję że publikacja ta przyczyni się do większego niż obecnie wykorzystania urządzeń zasilanych z OŹE przez indywidualnych inwestorów, a tym samym pełniejszej absorpcji funduszy unijnych (poprzez dopłaty do instalacji urządzeń czerpiących energię z OZE, jak również w przyszłości, po uchwaleniu Ustawy „O OŹE” premii                za zmniejszenie emisji CO2). Celem naszych wspólnych działań będzie zmniejszenie kosztów ogrzewania          w polskich domach, szpitalach, hotelach, przedsiębiorstwach produkcyjnych itd.

                                                                                                                                                Ryszard Tytko